Zubštejn

Zřícenina Zubštejn se od Hotelu Vír nachází pouhých pár kilometrů. Během nich turista pohodlně vystoupá z nejhlubšího údolí až na jeden z nejvyšších kopců. Pohodlná procházka po červené turistické trase hlubokým lesem (okolo další zříceniny – Pyšolce) vás vyvede na louky u obce Kobylnice, z nichž budete mít Vír i hotel jako na dlani. Zachovalá zřícenina Zubštejna nad obcí Pivonice pak nabídne nejen pozůstatky paláce a jeho komnat, ale i výhled do kraje, kterého si užívalo panstvo již od 13. století.

Původ hradu je obestřen tajemstvím, pravděpodobným účelem – i vzhledem k nezvyklému umístění na nejvyšším bodě vysokého kopce – byla jeho vojenská a především správní úloha v oblasti dolování stříbrné rudy. Páni hradu tak měli dobrý přehled o celé rudné oblasti. Zubštejn byl obýván až do 16. století, ale během oněch staletí často měnil majitele a pány, až je od roku 1547 uváděn jako „pustý zámek“.

Zřícenina byla v posledních letech staticky zajištěna a upravena pro zajištění bezpečnosti a snazšího přístupu návštěvníků. Přes masivní dřevěný most nyní každý snadno vstoupí do romantických prostor a komnat bývalého paláce, prorůstajícího pokřivenými borovicemi.

Tip: Během léta na Zubštejně probíhá tradiční Bitva o Zubštejn – šermířská představení, dobývání hradu, trhy s dobovými produkty, magie a jiné kejkle.

Distance: 4 km