Vítochovský kostelík

Malebný Vítochovský kostelík je místní název kostela svatého Michaela Archanděla u vesničky Vítochov. Patří k nejstarším kostelům na celé Moravě. Jeho založení je datováno na konec třináctého století, jde tedy o památku více než 700 let starou. Jeho románsko-gotická kamenná stavba působí jako malá tvrz opevněná za kamenou zdí obklopující celý kostel i s malým hřbitovem. Byl znám i pod názvem Kostel u sedmi borů, neboť byl obklopen sedmi vzrostlými borovicemi, z nichž poslední padla k zemi za virchřice v roce 1976 Na letokruzích jí bylo napočítáno 399 let.

Kolem kostelíka již stojí jiné stromy, ale malou borovičku tu zde v roce 2002 zasadil i Luděk Munzar při natáčení pořadu Paměť stromů. Ujala se a daří se jí, jak si můžete přečíst v článku dramaturga pořadu Bedřicha Ludvíka. Ale především se přesvědčte na vlastní oči, najdete ji na vršku pár desítek metrů od kostelíka.

Samozřejmě i toto místo má svoji pověst, a to právě o sedmi borovicích. Vladyka Dětoch hledal vhodné místo pro stavbu křesťanského kostela, ale s žádným nebyl spokojen a stavbu vždy nějaká nehoda zastavila. Až mu někdo poradil, aby na několika kopcích zasadil borovice kořeny vzhůru. Kde se ujmou, tam ať kostel postaví. A na pohanském návrší se borovice opravdu ujaly. Brzy tam byl vystavěn i náš kostelík. Vzpomeňte na další z památek v okolí, majestátní a pyšný Pernštejn, kde starý poutník v úspěch odvážného díla stavitelů nevěřil, a zarazil svoji seschlou tisovou hůl do skály. Hůl se zazelenala, hrad vyrostl. Také statnému tisu se filmaři věnovali v pořadu Paměť stromů.

Distance: 14 km

WWW: vitochov.cz/kostel-sv-michaela