Vodní nádrž Vír

Při relaxování na naší terase a šumění Svratky by vás ani nemuselo napadnout, že o kilometr dále proti proudu je její tok přehrazen jednou z nejvyšších přehrad v České republice. Přehradní nádrž Vír je 66 metrů vysoká betonová hráz gravitačního typu – ač zaklesnuta do skalnatých svahů hlubokého údolí, masy vod zadržuje pouze vlastní vahou, nikoli zapřením do stěn údolí. Její výstavba započala v roce 1947 a trvala celých deset let. Nyní její jezero pokrývá plochu 223 hektarů, a pod hladinou skrývá zatopené obce Chudobín a Korouhvici. Při nízkém stavu vody jsou základy tamních stavení dobře patrné.

Přehrada slouží jako zdroj pitné vody. Koupání, rybolov i jiná rekreace je tak zapovězena. Na své si ovšem přijdou cyklisté a pěší turisté – pravobřežní stezka kolem jezera (se zpevněným povrchem) je součástí Svratecké vodohospodářské naučné stezky, kde se z informačních cedulí dozvíte spoustu zajímavostí o přehradách i vodě samotné, ale především naleznete nádhernou přírodu a klid. Na konci jezera v Dalečíně se můžete občerstvit, prohlédnout si tamní zříceninu, a buď se vrátit zpět stejnou cestou, nebo vyrazit po druhém břehu jezera a navštívit horské vesničky Veselí a Hluboké s nádhernými výhledy na přehradní jezero i kopce Svratecké hornatiny. Ale to se již musíte připravit na táhlá stoupání. Okruh kolem přehradního jezera měří cca 25 kilometrů, a každý rok se o třetí květnové sobotě stává jednou z tras cyklistického Memoriálu Zdeňka Vavříčka.

Neláká-li vás mnohakilometrová procházka či projížďka na kole, pak se alespoň zajděte podívat na přehradní hráz. Krytá kolonáda skrývá zajímavé informační tabule, pod vlnkami narážejícími do betonové stěny hráze se vlní tmavá těla ryb, a na opačné – vzdušné – straně můžete pozorovat místní dravce, jak krouží nad údolím, a přitom hluboko pod vámi.

Distance: 1.5 km

WWW: www.virvudolisvratky.cz/virska-prehrada

Naše fotogalerie: