Hrad Svojanov

Královský hrad Svojanov je dokonce ještě starší než hrad Pernštejn u Nedvědice. Stojí nad údolím říčky Křetínky, které samotné představuje krásnou lokalitu pro autoturistiku, a kde můžete návštěvu středověkého hradu spojit s koupáním v přehradní nádrži Letovice.

Hrad Svojanov strážil obchodní stezku mezi Brnem a Litoměřicemi, stejně jako zemskou hranici mezi Moravou a Čechami, byl tedy budován jako nedobytná pevnost a zdivo jeho hradeb je místy i osm metrů silné! Karel IV. jej zařadil mezi jedenáct nejvýznamějších hradů, které nesmějí být nikdy prodány nebo zastaveny, a navždy musí zůstat v majetku krále.

Prohlédnout si můžete jen hradní nádvoří a zahrady, nebo si zvolit ze dvou prohlídkových okruhů – gotická sklepení znázorňující mučírnu a scény z místních pověstí, a okruh empírovým palácem s bohatě vybavenými místnostmi – kuchyní, spižírnou, gotickou sloupovou síní, a především bytem posledních majitelů hradu z 19 století (jídelna, přípravna, dámský salon a ložnice s dětským koutem, pánský salon a ložnice s pracovnou).

Tip: Po návštěvě hradu můžete po toku říčky Křetíny zamířit k na přírodní koupání v přehradní nádrži Letovice.

Distance: 19 km

WWW: www.svojanov.cz