Přes rozhlednu Horní les

Hotel Vír - lávka - Chlum - rozhledna Horní les - Rovečné - Velké Tresné - Nad Lamberkem - Malé Tresné - Nad Věstínkem - hotel Vír

Vzdálenost 21 km, převýšení celkem 748 m. Zkrácená verze: 17 km.

Sjízdnost a schůdnost: Celá trasa je sjízdná na kolech i s kočárkem, vcelku pohodlná, pro rodinný výlet jako stvořená.
Náročnost: Zvládnou starší lidé i menší děti.

Povrch: Asfaltu dohromady asi 4 km, jinak lesní nebo polní cesty.
Možnost zkrácení: v Rovečném přímo do Malého Tresného (zkratka o 4 km)

Jediný problém představuje místy hodně schované nebo neexistující značení. Takže nápověda se po cestě může hodit.

Od prvního rozcestníku Vír - lávka se vydáte po zelené a červené proti proudu Svratky. Před budovou hasičů odbočíte vpravo na asfaltku, přejdete silnici a jste na modré. Na rozcestí mezi chaloupkami doprava, značka je dobře schovaná.

Asfalt za posledním domkem vystřídá kamenitá lesní cesta podél potoka a stoupáte na pastviny. Po levé straně máte dřevěnou ohradu a boudu. Za ní odbočíte doleva, značka na břízce taky není moc vidět. Pokračujete pastvinami a otevírá se vám první panorama na trase. Na rozcestí stojí strom s něčím, co kdysi mohl být posed. Modrá šipka ukazuje vpravo.

To na dalším rozcestí v polích není vůbec nic. Pokračujte slepou asfaltovou silnicí, pěší i cyklisté projdou. Za kopcem najdete Chlum a na rozcestníku (rozložitý kaštan) zjistíte, že jste ušli tři kilometry a další tři to máte k rozhledně Horní les.
Značení na úseku do Dudkovic opět nic moc, snad vás potěší, že ať se dáte levým či pravým remízkem, dojdete na stejné místo – k ceduli „Přírodní památka Javorův kopec“. Čeká vás stoupání loukou, potom kousíček lesem a jste tam. K vyhlídce Javorův kopec vede asi 200m dlouhá odbočka a docela stojí za to si zacházku udělat. Pohled na Vysočinu je odměnou. Po značce pokračujete travnatou pěšinkou. Pozor: pokud je mokro, ve vysoké trávě je hodně mokro a je-li k tomu ještě chladno, něco na převlečení v batůžku se může hodit.

Na téčku s upravenou lesní cestou opět není vidět značka, dejte se vpravo a za okamžik uvidíte rozcestník Dudkovice. Tady se připojuje červená. Máte před sebou kilometr většího stoupání po asfaltu k rozhledně. Chcete-li vidět Eiffelovku v menším, vydejte se tam.

Rozhledna Horní les je vysoká železná konstrukce uprostřed s točitým schodištěm. Nahoru na ochoz je to 38 m a 201 schodů. Vyhlídka bezvadná do dalekého okolí.

A teď se můžete po červené vydat zpátky a natáhnout to pohodlnou polní cestou do Rovečného. Víceméně klesáte. V Rovečném hned narazíte na samoobsluhu a po dalších 100 m na hospodu u návsi, ale také na rozcestník a hezký malý kostelík.

Můžete si vybrat: buď se vydat do Malého Tresného, nebo si trasu ještě prodloužit o čtyři kilometry přes Velké Tresné a rozcestí Nad Lamberkem.

Delší varianta vás povede klesáním mezi poli ke statku ve Velkém Tresném.
U statku se nedejte zmást absencí značky a okolo zahrady se stočte doleva do vesnice. Rozcestník je až u přivětivé hospůdky a řekne vám, že Nad Lamberk je to 2,5 km po červené. Terénní vlnky vám zaručují střídavě mírná stoupání a klesání, polní a lesní pěšinky. Rozcestí Nad Lamberkem uprostřed louky vás navede na zelenou a k lesu. Do Víru je to odtud 8,5 km.

Kamenitou lesní cestou nejdříve klesáte k závodu Velké Tresné, potom buď stoupáte nebo jdete po rovince mezi poli a loukami a dřív, než byste čekali, jste v Malém Tresném. Na rozcestí ostře doleva, travnatou cestičkou mezi chalupy směrem Nad Věstínek. Dřevěný mostík vám pomůže přes potůček. Obcházíte ohrazenou pastvinu a když si myslíte, že správná cesta je okolo ohrady po rovince doleva, udělejte pro jistotu vpravo hleď. Zelenou uvidíte na kopci přes dlouhou louku. Je to poslední větší stoupání na trase. Potom klesání k silnici. Tu po chvíli opustíte ostrou odbočkou doleva. Značka se zde nevyskytuje, orientačním bodem k odbočení je krásná srubová stavba asi 100 m za tímto rozcestím. Teď už jen lesem do Víru. Vír poznáte podle solární elektrárny dole pod lesem, po chvilce mezi chalupami uvidíte střechu hotelu Vír. Jste doma.