Ledové lezení ve Víru

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád,sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v hlubokém údolí řeky Svratky, které také svým mikroklimatem poskytlo ideální podmínky k vytvoření tohoto projektu.

Skály v obci Vír jsou nepřehlédnutelnou dominantou údolí, a to zejména pro návštěvníky, jejichž zálibou je horolezectví.

Skály Velká a Malá věž byly do roku 2008 pokryty hustým porostem a pro horolezectví tudíž zcela nepoužitelné. V průběhu podzimu 2008 byla nejprve očištěna Velká věž a od této doby je každou zimu využívána jako Ledová stěna. O rok později byla očištěna i Malá věž. Obě mají velký potenciál i pro letní sportovní lezení. Pro potřeby Ledové stěny jsou obě skály osazeny jistícími stanovišti z lepených borháků.

Nyní zajišťuje výkonnější čerpadlo dostatečný přísun vody na zalednění dvou skalních útvarů Velké a Malé věže, které se nachází v severozápadní části obce, na pravém břehu řeky Svratky. Toto místo se stalo natrvalo domovem ledového lezení v České republice a každý ho dnes zná pod názvem Ledová stěna.

Hotel Vír ve spolupráci s vírským horolezeckým spolkem nabízí svým hostům možnost vyzkoušet si lezení na Ledové stěně, od jara Via Ferraty za každého počasí pro rodiny s dětmi umělou stěnu ve Víru. Více zde...

Více o horolezení ve Víru na www.ledovastenavir.cz