Naučnou stezkou kolem přehrady

Hotel Vír - vírská přehrada - Dalečín - Veselí - Hluboké - Korouhvice - přehrada - hotel Vír

Délka a převýšení: 25 km, 530 m
Sjízdnost: pro silniční i horská kola
Náročnost: rychlá trať, dlouhé stoupání z Dalečína do Veselí, rychlý sjezd Veselí - Hluboké - Korouhvice
Povrch: asfalt

Provoz na trati: ve všední den téměř žádný, o víkendu možná o něco větší. Na naučné stezce podél přehrady potkáte jen kola, in-line bruslaře a pěší.

Od hotelu vyjedete podél řeky nebo po silnici směrem k přehradě. Na rozcestníku se vydáte doprava směrem k lezecké stěně. Těsně pod hrází můžete omrknout skalní stěny a rozhodnout se, zda na hráz vyšlapete kilometrové stoupání v serpentinách nebo zvolíte zkratku terénem s kolem přes rameno.

Pohled z hráze ovšem stojí za to na obě strany - obec Vír i pohled na rozlehlou vodní plochu. Za hrází na vás čeká 8 km asfaltové naučné stezky do Dalečína. Na stezce jsou dvě mírná stoupání a více hezkých vyhlídkových míst (viz fotogalerie). Dlouhá nádrž tvoří zákruty, je obklopena zalesněnými skalnatými kopci, blíže k Dalečínu pak loukami.

V Dalečíně se nedejte zmást směrovkou k jiné cyklostezce, která by vás dovedla do Jimramova. Zkrátka na rozcestí před kostelem musíte vpravo - po zelené turistické stezce. Teď už budete 6 km stoupat a stoupat do Veselí. Zelená značka uhýbá po chvíli doleva na polní cestu, na horských kolech to také můžete zkusit, na těch méně vhodných do terénu se raději držte asfaltu. I tak pojedete lesem a mezi pastvinami. Se zelenou se znovu křížíte až u Hlubokého.

Veselí je malá vesnička, ale hospůdka "Na Horácku" kousek od návsi skýtá možnost občerstvení a dokonce i ubytování. Pozor: náves hlídá velký černý pes, koukněte na fotku. Chcete-li rovnou pokračovat, dejte se na návsi vpravo ke kostelu. Okolo rybníčku s lekníny vystoupáte nad Veselí a potom už - hurá - jedete jen dolů.

A je to dlouhý sešup. Nejdříve do Hlubokého (i když to fičí z kopce, zkuste si všimnout autobusové zastávky s veřejnou knihovničkou - tady se dbá na sečtělost obyvatel) a potom až do Korouhvice. Jste opět u přehradní nádrže a té se budete držet až do Víru.

No, tady už to znáte: za hrází dlouhou serpentinou tentokrát dolů a přes vesnici k hotelu. Za Veselím už to jde tak rychle, že se vám ve Víru ani nechce věřit, že jste najeli 25 kilometrů. Ještě pár záběrů z trasování: